Organizacja pogrzebu

Dla większości z nas informacja o śmierci bliskiej nam osoby jest szokiem. Często nie jesteśmy w stanie racjonalnie myśleć i podejmować decyzji. Znając ten problem w krótki sposób chcielibyśmy przekazać kilka informacji, które w tej ciężkiej chwili pomogą w pierwszym etapie organizacji pogrzebu.

W PRZYPADKU GDY ZGON NASTĄPI W DOMU


1. POGOTOWIE RATUNKOWE LUB LEKARZ RODZINNY

Należy niezwłocznie powiadomić pogotowie ratunkowe lub lekarza rodzinnego, aby stwierdził zgon i wystawił kartę zgonu.

2. ZAKŁAD POGRZEBOWY

Następnie należy powiadomić zakład usług pogrzebowy(+48 606 832 968), aby przewiózł osobę zmarłą do kaplicy w celu przechowania Jej do dnia pogrzebu.

3. URZĄD STANU CYWILNEGO

Z kartą zgonu i dowodem osobistym osoby zmarłej należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w mieście, gdzie nastąpił zgon, aby odebrać akt zgonu.


W PRZYPADKU GDY ZGON NASTĄPI W SZPITALU LUB HOSPICJUM

Należy udać się na oddział, gdzie nastąpił zgon w celu otrzymania karty zgonu

Z kartą zgonu i dowodem osobistym osoby zmarłej należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w mieście, gdzie nastąpił zgon, aby odebrać akt zgonu.


JEŻELI ZGON NASTĄPI W SKUTEK WYPADKU

Jeżeli zgon nastąpił w skutek wypadku, lub też zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przyczyną zgonu mogło być przestępstwo, na pochowanie zwłok oprócz karty zgonu wymagane jest zezwolenie prokuratora. Zwłoki osób zmarłych lub zabitych w miejscach publicznych przewozi się na wniosek właściwego organu (najczęściej prokuratora) do zakładu medycyny sądowej celem ustalenia przyczyny zgonu. Organizowanie i opłacenie tego przewozu należy do zadań powiatu.

Przewoźnicy nie mają prawa pobierać jakichkolwiek opłat od rodziny osoby zmarłej z tytułu przewozu zwłok z miejsca wskazanego przez prokuratora do zakładu medycyny sądowej, gdyż są opłacani przez dany powiat.

Nie mają także uprawnień do informowania rodziny o zgonie danej osoby. W tym przypadku, tak samo jak w poprzednich, wybór firmy pogrzebowej należy tylko i wyłącznie do najbliższych zmarłej osoby.

SKĄD WZIĄĆ ŚRODKI NA ZORGANIZOWANIE POGRZEBU ?

Pomoc pieniężną za zorganizowanie pogrzebu zapewnia Skarb Państwa w formie tzw. zasiłku pogrzebowego. Kwota zasiłku wystarcza, by zorganizować standardową i kompleksową uroczystość pogrzebową, a rozliczenie następuje bezpośrednio u nas w zakładzie.

DOKUMENTY POTRZEBNE DO ZAŁATWIENIA AKTU ZGONU:

  • karta zgonu wystawiona przez lekarza

  • dowód osobisty osoby zmarłej

  • lub paszport osoby zmarłej o ile taki posiada


DOKUMENTY POTRZEBNE DO ZAŁATWIENIA ZASIŁKU POGRZEBOWEGO ZUS I KRUS:

  • akt zgonu

  • legitymacja ubezpieczonego (wydana przez ZUS/KRUS)

  • faktura za usługę pogrzebową(wystawiana przez zakład pogrzebowy)

  • NIP osoby zmarłej i członka rodziny oraz dowód osobisty, na którego będą wystawiane rachunki

ROZLICZENIE BEZGOTÓWKOWE !

Środki pieniężne za zorganizowanie pogrzebu zapewnia Skarb Państwa w formie tzw. zasiłku pogrzebowego.

W takiej sytuacji przygotowanie pogrzebu odbywa się bez pobierania gotówki, a Zakład zwraca wnioskodawcy różnicę pomiędzy kwotą zasiłku (4 000 zł), a kosztem pogrzebu.